top of page

Koronavirüs (Covid-19) mutasyon geçiriyor. Covid-20 mi geliyor?

İngiltere’de saptanan yeni Koronavirüs mutasyonu ( B.1.1.7 ) haberinin üzerinden ik hafta geçmeden yeni bir mutasyon haberi de Güney Afrika’ dan geldi.

Çin’in Wuhan kentinde saptanan ilk tür sonrasında özellikle son aylarda bu ve benzeri virüs mutasyonları saptanmış, mutasyonlu virüs tiplerinin bir kısmı hızlı yayılma özelliği kazanırken, bir kısmı da seyrek olarak kayda geçirilmişti.

İngiliz mutasyonunun bilinen Koronavirüs tiplerine göre yüzde 70 daha fazla bulaştırıcı olduğunun saptanması ile birlikte pek çok ülke İngiltere ile ulaşım yollarını kapattı, bu ülkeden gelenlere sıkı karantina uygulamaları başlattı.

Bilindiği gibi mutasyon geçiren virüs kimi zaman hastalık yapıcı etkinliğini yitirirken, kimi zaman ise bağışıklık sisteminin tanımadığı bir şekle dönüşüp daha hızlı ve ağır yayılabiliyor!

Daha hızlı yayılma özelliğine rağmen İngiltere’de saptanan mutasyonlu virüsün daha ölümcül veya ağır seyirli olacağına dair bir kanıt ise henüz bulunmuyor.

Alınan önlemlere rağmen mutasyonlu Koronavirüs Danimarka, Hollanda, İtalya, Belçika , Güney Kore ve Avustralya gibi ülkelere sıçradı.

Ada’da halıhazırda dolaşan Koronavirüs tiplerinin yarısına yakınının yeni mutasyonu taşıyor olabileceği tahmin ediliyor.

Noel tatili öncesinde İngilizler çok sıkı önlemler aldı. Almanya,İtalya,Fransa kapandı! Pek çok Avrupa ülkesi ise dolaşım ve seyahat engellemesi koydu. Uzaklardaki İsrail bile 3. Kez ve bu sefer haftalar sürecek bir kapanmaya hazırlanıyor.

Tam da artık aşılarla pandemi son bulacak derken şimdi de bilim çevreleri bu durumda Koronavirüs aşılarının etkili olup olmayacağını tartışıyor!

Bu konuda elimizdeki bilgi ve kanıtlar ise yeterli değil!

Türkiye’nin de uyguladığı Çin aşılarının etkinlik düzeyi halen tam olarak resmen yayınlanmadı!

Türkiye’de küçük bir denek grubunda, 29 hasta üzerinde yapılan çalışmada etkinliğin %90 civarında olduğu belirtildi. Buna rağmen yüzbinlerce doz aşı yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor.

Brezilya’dan yapılan son açıklamada ise ülkede denenen Sinovac aşısının %50’nin üzerinde etkili olduğu bildirildi. Tam net bir oran verilmedi! Orada da halen milyonlarca doz aşı yapılmaya devam ediliyor.

Üretici firma tarafından yapılan açıklamalarda, Çin aşısının Mutasyonlu virüse karşı etkili olacağı ön görülürken, sonuçları ise henüz kimse bilmiyor.

Öte yandan PfiZer/Biontech her yıl yenilenen grip aşıları gibi Koronavirüs aşılarının da yeni mutasyonlara göre yeniden tasarlanıp üretilebileceğini duyurdu.

Hem de 6 hafta içinde!

Mevcut Alman aşısının ise büyük oranda yeni mutasyonlu Koronavirüs hastalığı İçin de koruyuculuk sağlayacağı görüşü bildirildi.

Faz3 çalışmalarına göre aşının etkinliğinin %95 civarında olduğu önceden yayınlanmıştı.

İngiltere’de yüzbinlerce kişi bu aşıyı vuruldu, pek çok Avrupa ülkesi ve ABD’de ise milyonlarcası sırada bekliyor.

Yeni seçilen 78 yaşındaki ABD Başkanı Biden’ın geçen hafta kameralar karşısında Alman aşısını nasıl vurdurduğu da halen hafızalarda!

İşte tam da dünya bilim çevreleri bunları konuşur, tartışırken geçtiğimiz gün yeni bir mutasyon haberi geldi.

Güney Afrika’da N430-K ismi ile hızlı yayılma eğilimi olan yeni bir Koronavirüs mutasyonunun saptandığı bildirildi.

Görülen o ki bu ne ilk ne de son olacak! Belki gelecek yıl sıklıkla görülecek türüne Covid-20 ya da 21 ismi konacak! Değişen telefon modellerimiz gibi bu akıllı virüs de kendini değiştirmeye, yenilemeye devam edecek!

Temennimiz dünyada daha önce iki kez ağır hastalık tablosu ile ismini duyuran Koronavirüs’ün öncekilerinde ve Domuz Gribi örneğinde olduğu gibi geçireceği yeni bir mutasyon ile hastalık yapıcı etkinliğini kaybetmesi ve dünyanın artık bu illletten kurtulması!

İşlerin bu şekilde olumlu gitmeyebileceğini de göz önüne alarak o zamana kadar kendimizi, ailemizi ve toplumumuzu her zamankinden daha fazla korumak boynumuzun borcu!ETİKETLER: Kıbrıs, Gazimağusa, Mağusa, KKTC, cocuk doktoru, çoçuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, en iyi çocuk doktoru, pediatri doktoru, doktor çocuk, pediatri uzmanı, en iyi bebek doktoru, çocuk hastalıkları uzmanı, cocuk doktorlari, bebek doktorları, çocuk uzmanı, uzman çoçuk doktorları, en iyi cocuk doktorlari, çocuk hastalıkları doktoru, çocuk hastanesi doktorları, çoçuk sağlığı ve hastalıkları doktorları, coronavirüs tedavisi, kabızlık,Gaz, Gaz ilacı, kolik, öksürük, sezaryen, bronşit, doğum, bebek, çocuk ateşi.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page