top of page

Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü (pediatri)çocukların yenidoğan döneminden, 18 yaşına kadar olan gelişimi ve sağlık hizmetleriyle ilgilenen bir bilim dalıdır. Sağlık sorunlarının teşhisi, tedavisi ve hasta takibini yapan hekimlere çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı (pediatrist) denir.

Mağusa çocuk doktoru bebek ve çocukların endokrin ile metabolik rahatsızlıklarından, enfeksiyon hastalıklarına, gaz sancısı, kusma, kabız, ishal, kızamık, soğuk algınlığı, grip, alerjik rahatsızlıklar, bronşit, öksürük, su çiçeği, kabakulak, kulak ağrısı, ateşli havale, karın ağrısı, kalp hastalıklarına kadar tüm sağlık sorunlarıyla ilgilenir.

Çocuk hastaların metabolizmaları yetişkinlere göre farklılık gösterdiği için çocuk doktorları bu hastaların fizyolojisi ve psikolojisini göz önünde bulundurarak onlara oldukça hassas davranır. Doğumsal anomaliler, idrar ve dışkı problemleri, fıtıklar, şekil bozuklukları, iyi huylu tümörler ve kanserler ile düşme, çarpma ve yaralanma sonucunda oluşabilecek rahatsızlıklar ve yapılacak olan müdahaleler uzman çocuk doktorlarının önemle ele aldığı sağlık sorunlarıdır.

Çocuk doktorları sadece hasta olan çocukların değil, sağlıklı çocukların düzenli kontrollerinin sağlanması, devletin hazırlamış olduğu aşı planının uygulanması, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine uygun tıbbi programların hazırlanması, ebeveynlere gerekli bilgilerin ve yönlendirmenin yapılması, yenidoğandan itibaren ilgili kayıtların ve raporların tutulması ile de ilgilenir.

Bebek ve çocuk ölümlerinin azalması, coronavirüs gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi, sağlıklı ve uzun bir hayat için yardımcı olunması pediatristlerin görevidir. Mağusa çocuk doktoru tüm yaş grubundaki çocuklar için gerekli kontrolleri yapmakta ve hastalık türüne göre tedavileri takip etmektedir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları ilaç tedavileri, cerrahi tedaviler (öksürük şurubu, ateş düşürücü, ağrı kesici, alerji ilaçları, antibiyotikler) ve hazırlanan aşı takviminin takibini yapar.

Çocuğun doğumundan itibaren bir doktor gözetiminde olması sağlıklı bir yaşam sürmesi için oldukça önemlidir.

bottom of page