top of page

ÖZGEÇMİŞ

Dr Umut ALTUNÇ Kısa Özgeçmişi

31.12.1976 tarihinde Kıbrıs’ta (Mağusa) doğdu. İlk ve orta öğrenimi burada tamamladı. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2004 yılında Ankara Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 4 yıllık uzmanlık eğitimini bitirerek Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

 

2005- 2006 yılları arasında İngiltere’de Peninsula Tıp Fakültesi’nin Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Kürsüsünde Onursal Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Çocukluk dönemi solunum yolları ve alerjik hastalıkları ve Çocukluk dönemi Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp tedavi yöntemleri konusunda çalışmalar yaptı. Bu çalışmaları İngiltere, Türkiye, Almanya ve Avusturya’da çeşitli uluslararası kongrelerde sunuldu.

 

Uluslararası Tıp dergilerinde yayınlandı. Halen akademik çalışmalarına Doğu Akdeniz Üniversitesi Dr Fazıl Küçük Tıp Fakültesi bünyesinde devam etmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta çocuk ve halk sağlığı ile ilgili tasarladığı projelerin arasında KKTC İlkokullarında Astım Prevalansı ve KKTC’de Sezaryen doğum sıklığı ile ilgili çalışmaları çeşitli tıbbi toplantılarda sunulmuştur. Halen otizm ve dikkat eksikliği ile ilgili iki bilimsel araştırma projesine danışmanlık yapmaktadır.

 

Sosyal alanda da pek çok çalışma yapan Dr Umut Altunç beş yıl boyunca Kıbrıs gazetesinde “Nane&Limon” isimli aktüel sağlık köşesini hazırlayıp yazdı. Üniversite yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi Fotoğraf Kulübü (İSTFOK) başkanlığı görevinde bulundu. Bu dönemde fotoğraf çalışmaları çeşitli karma sergilerde sergilendi. Yine takip eden yıllarda eserleri çeşitli karma sergilerde sergilendi ve ödüller aldı.

 

2000 yılında Kıbrıs Türk Pediatri Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Kıbrıs’a dönüş yaptıktan sonra uzun yıllar KKTC Özel Eğitim Vakfı’nda özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar yararına sağlık hizmetleri koordinatörü olarak görev yaptı. Otistik ve Özel gelişen engelli çocuklar için pek çok sağlık kampanyası düzenledi, engelli çocuklar yararına projeler hazırladı.

 

Yeşil Mağusa Derneği isimli çevre derneğinin kurucu üyeleri arasında olup 2010-2015 yılları arasında bu derneğin başkanlığını yürüttü. Bu süre zarfında çevre ve halk sağlığı için çalışmalar ve kampanyalar düzenledi. Kendisinin hazırladığı “İlkokul Çocuklar için Çevre Eğitimi Projesi” Avrupa Birliği tarafından Kıbrıs Türk toplumu için kabul görüp desteklenen ilk çevre projesidir. Dr Umut Altunç 2017 yılına kadar Gazimağusa Devlet Hastanesi Çocuk Servisi’nin Kıdemli Şefi olarak hizmet vermiştir. Halen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde Yardımcı Doçent ünvanı ile öğretim görevlisi olarak çalışmakta, ayrıca Gazimağusa'da kendi özel kliniğinde hasta kabulüne devam etmektedir.

bottom of page