top of page

Çocuk Aşılaması

Aşı, insanlara hastalık yapan virüs ve bakterileri gibi mikroorganizmaların insan vücuduna girmesi sonucu oluşturduğu semptomları ortadan kaldıran veya hafifleten biyolojik bir sıvı olmaktadır. Çocuklarda aşı, hastalıkları daha ortaya çıkmadan engellemek ve hasta olma durumunda sonuçlarını en aza indirgemek adına Mağusa çocuk doktoru tarafından önerilmektedir. Bu aşılar bebeklikten başlayıp çocukluk döneminde de devam etmektedir. Günümüzde her geçen gün yeni bir aşı, enfeksiyonlara karşı savaşmayı sürdürmektedir. Birçok hastalıkta tedavi edici olan antibiyotikler dahil hiçbir ilaç aşılar kadar etkili değildir.


Çocuklara yapılan aşılar çocukları korurken bir yandan toplumu da korumaktadır. Günümüzde yapılan aşılar; hepatit A, hepatit B, BCG, çocuk felci, beşli karma, kabakulak, bronşit, kızamıkçık, suçiçeği, kızamık aşısı olmaktadır. Bu aşıların hepsi devlet tarafından ücretsiz olarak Mağusa çocuk doktoru gözetiminde yapılmaktadır.


Çocuk Aşılama Faydaları

 • Aşı, çocukları enfeksiyon hastalıklarına karşı korumaktadır.

 • Aşı olan çocuklar birçok hastalığı çok daha hafif atlatmaktadır.

 • Aşı, bulaşıcı hastalıklara karşı çocukları korumaktadır.

 • Toplumu birçok bulaşıcı hastalıktan korumaktadır.

 • Akut hepatit ve öldürücü karaciğer yetmezliğine karşı koruyucu özelliktedir.

 • Menenjit ve tüberküloz hastalıklarında ölümü önler.
Aşılama Olmazsa Zararları Ne Olur?

 • Yenidoğan bebeklerde boğmaca tarzı birçok hastalığa karşı anneden antikorlar geçmez. Bu yüzden de çocuklarda aşılama olmazsa çocukların vücudu bu tür hastalıklarla savaşacak kadar güçlü olamayabilir.

 • Aşı olunmadığı takdirde çocuklar hafif olarak geçirebilecekleri hastalıkları çok daha ağır geçirebilir ve bazı hastalıklar ölüme yol açabilir.

Çocuklarda Koronavirüs Tedavisi

Koronavirüs, Çin'den yayılan ve salgına neden olan hastalık türüdür. Hastalık birçok yetişkinin ölümüne sebep olurken çocuklarda çok daha hafif geçirilmektedir. Bütün dünyada yapılan araştırmalar sonucu çocuklarda en fazla nefes darlığı, ateş, öksürük ve akut solunum yetmezliği görülmektedir. Her ne kadar olumlu gibi görülse de normal bir solunum yolu enfeksiyonu zannedildiğinden hastalıkları diğer insanlara bulaştırma riskini arttırmaktadır. Çocukluk döneminde aşıları tam olan çocuklar bu virüsü çok daha hafif atlatmakta olup coronavirus tedavisi çok daha kolay olmaktadır.
ETİKETLER: Kıbrıs, Gazimağusa, Mağusa, KKTC, cocuk doktoru, çoçuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, en iyi çocuk doktoru, pediatri doktoru, doktor çocuk, pediatri uzmanı, en iyi bebek doktoru, çocuk hastalıkları uzmanı, cocuk doktorlari, bebek doktorları, çocuk uzmanı, uzman çoçuk doktorları, en iyi cocuk doktorlari, çocuk hastalıkları doktoru, çocuk hastanesi doktorları, çoçuk sağlığı ve hastalıkları doktorları, coronavirüs tedavisi, kabızlık,Gaz, Gaz ilacı, kolik, öksürük, sezaryen, bronşit, doğum, bebek, çocuk, ateş

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page